Csoportos szupervízió
A csoportos szupervízió sajátja, hogy a tagok nem ismerik egymást, minden tag más-más munkahelyi szervezetből érkezik. Ebben a körben lehetőséged van, hogy más- más szakmai háttérrel, megéléssel, tudással rendelkező tag segítségével dolgozd meg elakadásod, kérdésed. Ahány ember, annyi perspektíva, annyi megélt tapasztalat, gondolat. A perspektívaváltás egyik legnagyszerűbb terepe, ahol a tagok előítélet mentesen tudják támogatni egymást.
Ebben a munkaformában a "külső szemet" nem csak a szupervízor személye adja, hanem a tagok mindegyike. A kérdésre külső szemmel való rátekintés a csoport összes tagjának remek tanulási terepet ad a mindennapi munkavégzésben.
A csoportos szupervízió történhet egy szakmai alappal rendelkezők, azonos kérdéskörrel vagy azonos státuszban lévők között is pl: pszichológusok, orvosok, pedagógusok, vezető beosztásúak...stb. A csoportos szupervízióban résztvevők közt a bizalmi légkör kialakítása gyorsabb, a folyamat rövidebb idő alatt mélyebbre elér, hiszen ebben az esetben a tagoknak nem kell megküzdeniük előfelvetéseikkel, rossz tapasztalataikkal, csoportdinamikai kérdésekkel, hiedelmekkel, pletykákkal..stb, mint az azonos szervezetnél dolgozó team esetében.
Miben tud segíteni a csoportos szupervízió?
Segít a kiégés megelőzésében, a motivációs raktárak feltöltésében.
- Növeli a stressztűrő képességet, stressz kezelési technikák javulnak.
- Növeli a munkabírást.
- Fejleszti az empátiát, önreflexiót, helyzetelemzési készségeket.
- Fejleszti a konfliktuskezelési stratégiákat , kommunikációs elakadások megoldását.
- Segíti az asszertív kommunikáció elmélyülését.
- Segít a munkahelyi konfliktusok feloldásában, megértésében.
- Van idő és tér arra, hogy a dolgozók saját magukkal foglalkozzanak, és fejlődjön szakmai személyiségük.
- A szupervízió hat a kiégés megelőzésre, új kapaszkodók megtalálására a munkában, amely hathat a motivációra is.