Esetmegbeszélő csoportok
Sokszor felmerül a kérdés: Mi a különbség a szupervízió és az esetmegbeszélő csoport között? A kérdés jogos, hiszen nagyon sok hasonlóság van a két munkaforma között. Mind a két esetben egy elakadás, dilemma áll az esethozó fókuszában. Mindkét segítő folyamat alapja lehet egy ügyféllel, klienssel, segítettel kapcsolatos kérdés.
A legnagyobb különbség mégis ott jelentkezik, hogy a folyamatban kire koncentrálunk. Szupervízióban az esethozón van a fókusz, míg az esetmegbeszélésen az a kliensen, a szakmai szabályokon, az eseten. Cél a kliens problémájának, helyzetének jobb megértése, annak részletes és mély feltárása és az esettel történt eddigi segítő tevékenység, illetve a segítés elkövetkező időszakának, feladatainak megbeszélése.
Az esetmegbeszélés során a csoport tagjai új ötleteket, új alternatívákat, nézőpontokat kínálnak az esethozónak. A csoport tagjai folyamatosan átbeszélik a nehézségeket, kudarcokat és az eredményeket. A csoporttagok folyamatos visszajelzése, új alternatívák behozatala nyújt segítséget az esethozónak a probléma megoldásában. Az esetmegbeszélés segít, hogy az esethozó jobban megértse kliensét, és ezáltal a segítő kapcsolat elmélyültebbé válhasson. A csoporttagok az esethozók által, a különböző kliensek hozott problémáinak megismerése közben, tapasztalatokat gyűjthetnek, melyek a későbbi esetvezetésük során felhasználhatnak. Az esetmegbeszélő csoport a kiégés elleni harc egyik fontos eszköze. Segíteni és segítetté válni egyszerre. A folyamat során erősödhetnek a munkakapcsolatok, a szervezeten belüli bizalom, összetartozás. A közös gondolkodás és tanulás támaszt nyújt valamennyi résztvevőnek.
Előadások
Egyetemi oktatóként, valamint a gyermekvédelemben eltöltött több, mint 20 év tapasztalata magabiztossá tesz különböző gyermekvédelmi témát felölelő előadások megtartásában.
A gyermekvédelmet körülvevő témákról nem lehet eleget beszélni, legyen az szakmai fórum, jelzőrendszeri megjelenés, vagy a szülők és a gyerekek körében. Rengeteg valótlan információ, hiedelem hatja át a témát, így a rendszeres és nyílt kommunikáció a gyermekvédelem résztvevői közt elengedhetetlen feladat.
Előadások, workshop-ok lehetséges témái
-Családon belüli,-párkapcsolati erőszak.
-Gyermekbántalmazás.
-Gyermekvédelmi jelzőrendszerszerepe, feladatai, beavatkozási pontok.
-Veszélyeztetettség megjelenési formái.
- Szakember jelenléte a segítőfolyamatban.
- Szupervízió szerepe a kiégés elkerülésében, reziliencia, hatalom...stb.
- Gyermekvédelmi protokoll.